شعار بنر
فلاش
چت آنلاین1
میکس آنلاین
جذب نمایندگان
جذب نمایندگان

فرایند تشکیل لعاب

کد بلاگ : #193
تاریخ انتشار : جمعه, 18 خرداد 1392 22:18
تعداد بازدید : 6589
چاپ ارسال به دوستان
شما این مطلب را ارسال خواهید کرد:
فرایند تشکیل لعاب
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
قطعه سفالی که قسمت اصلی و استخوان‌بندی کاشی را تشکیل می‌دهد.

مواد تشکیل‌ دهنده یک قطعه کاشی از دو قسمت تشکیل شده‌است:

قطعه سفالی که قسمت اصلی و استخوان‌بندی کاشی را تشکیل می‌دهد.

لعاب روی آن، که ماده‌ای است شیشه‌ای و قسمت رویی آن را تشکیل می‌دهد.

یکی از مهم‌ترین عوامل در صنعت کاشی سازی آن است که این دو ماده را طوری انتخاب کنند که ضریب انبساط آنهامساوی باشد.

تعریف لعاب:

 لعاب در نتیجه ذوب کردن مخلوطی ازسیلیکات ها دردمای مختلف به وجود می آید. اتمهای بعضی از این مواد مذاب که گرانروی آنها نسبتا زیاد بوده،یعنی اصطکاک داخلی آنهاشدیداست، درحین انجماد نمی تواند مجدداً نظم کامل بگیرند، بطوریکه امکان تشکیل جوانه بلور نمی یابند و در این صورت همان حالت شیشه ای (بی شکل) خودراحفظ می کنند. تفاوت بین بلورها وشیشه ها، درچگونگی تشکیل شبکه فضایی آنهاست. یونهای مواد بلوری،تشکیل شبکه فضایی منظم بلوری می دهد، درصورتیکه درشیشه (لعاب) این یونها نظم کافی حاصل نمی کند و در نتیجه شبکه ای نامنظم تشکیل می دهد.

لعاب لایه نازکی است که سطح روی کاشی را پوشانده و به وسیله ذوب مواد معدنی در سطح بدنه به وجود می‌آید و هدف از پوشاندن سطح بدنه به وسیله لعاب به طور عمده زیباتر نمودن محصول، افزایش مقاومت شیمیایی و مکانیکی آنها، غیر قابل نفوذ نمودن بدنه های متخلخل و بالاخره بهداشتی نمودن سطح فراورده می‌باشد. لعاب‌ها با توجه به ساختمان آنها جزئی از انواع شیشه‌ها می‌باشند.

انگوب نیز نوعی لعاب با نقطه ذوب بالاتر می‌باشد که وظیفه آن پوشاندن رنگ بدنه و نیز اتصال قوی‌تر لایه لعاب اصلی با بدنه می‌باشد.

بمانند واحد آماده سازی مواد بدنه واحد لعاب سازی نیز یکی از قسمت‌های مهم کارخانه بوده که دارای سیستم توزین، آسیاب و مخازن ذخیره دوغاب آماده شده لعاب می‌باشد. پروسه آماده سازی به عنوان یکی از فرآیند های مهم تأثیرگذار بر کیفیت باید کلیه مراحل آن تحت کنترل باشد. این مرحله شامل:

  1- انتخاب مواد اولیه

  2- فرمول لعاب شامل درصد و مقدار اجزاء تشکیل دهنده بارگیری روان‌سازهای مربوط

  3- زمان سایش، دانسیته و وسکوزیته و دانه بندی دوغاب لعاب

  4- عبور دادن لعاب از الک

  5- هوا گیری و ماندگاری لعاب

از جمله پارامترهایی است که باید تحت کنترل باشد.

بسته به نوع محصول کاشی (دیواری یا کف، پرسلان و...) دستگاه‌های اعمال لعاب متفاوت است. مهم‌ترین روش‌های اعمال لعاب اسپری کردن و اعمال لعاب به روش آبشاری ریزشی می‌باشد.

لعابها دارای ویژگیهای مهم زیرمی باشند:

1- لعابهادرمقابل موادشیمیایی با PHاسیدی وقلیایی مقاوم هستند.
2- وجود لعاب، مقاومت به خراشیدگی سرامیکها را افزایش می دهد.
3- لعابها، مقاومت گرمایی نسبتا مناسبی دارند.

 

فریت:
فریت بخش بزرگی ازهرسری مخلوط لعاب راتشکیل می دهد. فریت معمولا یک ترکیب سرامیکی است که پس ازذوب، سردشده و به تکه های شیشه ای تبدیل می گردد. لعاب فریت شده بهترازلعاب خام قابل استفاده است و درنتیجه با دقت بیشتری می شود آن را برای ظروف طراحی کرد.

چون لعاب فریت شده، مقدار زیادی ازگازهای نامطلوبی که بعضی ازمواداولیه درموقع پخت آزاد می کند، بوسیله پیش ازذوب خارج کرده است، ایجاد حباب نکرده و بر روی بیسکویت سرامیک، ناصافی ایجاد نمی کند. همچنین عمل فریت کردن باعث کاهش انقباض لعاب درهنگام خشک شدن می شود.

تولید لعاب فریت معمولا به دو روش رایج انجام می شود:

1- Batching.

2- Continuous.

درروش نخست مواداولیه درداخل کوره دوار ریخته وباحرارت معادل 1500درجه سانتیگراد طی چهارساعت ذوب میشود. درطی این زمان کوره هرچند مرتبه خلاف ویا جهت عقربه های ساعت چرخیده می شود تا عمل اختلاط به خوبی صورت گیرد مجرای ورودی وخروجی یکی بوده ومواد مذاب از همان مجرای ورودی مواداولیه تخلیه می شود. این کوره ها نیازبه کنترل چندانی ندارند. مهمترین فاکتورکنترل کننده دراین کوره ها، دما می باشد. که توسط دوربین پیرومترصورت می گیرد.

در روش پیوسته، باتوجه به اهمیت کوره،­­کلیه فرآیندهای تولید ازمرحله انبار مواداولیه در سیلو تا تولید نهایی بصورت تمام اتوماتیک انجام شد. می توان ازاتاق کنترل، کلیه فرآیندها را درنظرگرفت. خصوصیت این کوره ها، جریان مداوم و پیوسته مواداولیه طبق وزن لازم وخروج مداوم مذاب ازاین کوره می باشد. درنتیجه نیاز به تجهیزات وکنترلهایی داریم که بتواند چنین فرآیندی را هدایت ومهیا نماید.


“ فرایند تشکیل لعاب ” 

نمایش نظرات

نظرات

bolditalicunderlinelinkunlinkparagraphhr
  • Reload بازآوری
بزرگ یا کوچک بودن حروف اهمیت ندارد
ارسال
پنل کاربری
CE
وبگذر

تمامی حقوق این وب سایت متعلق به سرامیک البرز میباشد.